Jak se zorientovat ve spletitých vztazích mezi jednotlivými politickými subjekty, které se sejdou v příštím slovenském parlamentu? iROZHLAS.cz přináší nejpravděpodobnější scénáře povolebních koalic.
„Označil bych to za docela zajímavý národní socialismus, čímž nemyslím nacismus v Hitlerově provedení. Ale třeba něco, co jsme znali z české politiky v první polovině 20. století,“ říká politolog.
Video ze soboty zachycuje kandidáta OĽaNO Tomáše Holkoviče číslo 44 na kandidátce. Natočil ho nejspíš obyvatel z panelového domu, před kterým OL‘aNO vedlo kampaň.
Smer Roberta Fica a krajně pravicové partaje Republika a SNS válku na Ukrajině označují za vyprovokovanou Západem, kritizují sankce nebo chválí navržený čínský „mírový plán“, říká studie MapInfluenCE.
Server iROZHLAS.cz přináší přehled politiků, kteří v jednotlivých stranách kryjí záda lídrovi, často jsou přitom v lecčems radikálnější než mnohdy dlouholetý předseda.
Šéf hnutí Sme rodina tvrdí, že po něm Barbora Richetorvá měla hodit na vzdálenost přes pět metrů jejich syna. „Přiznávám se, že jsem jí dal pár facek. Mohla ho zabít, byl batole,“ popsal.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v nejnovějším rozhovoru s bruselským webem Politico varovala, že nové politické uspořádání po blížících se volbách by mohlo ohrozit pokračování podpory Ukrajině.
Sice slušný a prozápadní, na druhé straně ale příliš měkký a neschopný řešit politické problémy. Končící slovenský premiér Eduard Heger nesplnil ani jeden ze svých úkolů.
Dosluhující viceguvernér Národní banky Slovenska Ľudovít Ódor povládne kabinetu, kde budou jak ministři blízcí liberálnímu Progresivnímu Slovensku, tak konzervativnímu KDH či OĽaNO.
Hlasovat se bude například o omezení přístupu k pornografii, zákazu nedělního prodeje, zpřísnění potratů, regulaci sexuální výchovy nebo snížení DPH na základní potraviny.
Sběr dat Medianu probíhal od 1. února do 5. března, z toho důvodu tak ještě nezachytil podporu nové strany Demokraté, kterou vede premiér Eduard Heger.
Slovensko by na oplátku mělo podle ministra obrany Jaroslava Nadě dostat asi 200 milionů eur (4,8 miliardy Kč) z Evropského mírového nástroje a blíže neupřesněnou techniku od Spojených států.
Pikantní je, že jádro strany Demokraté tvoří politici původem z OĽaNO Igora Matoviče, přitom jeho chaotický politický styl je hlavním důvodem, proč je slovenská pravice v rozvalu.
Heger odchází ze strany necelých sedm měsíců před předčasnými parlamentními volbami na Sovensku, učinil tak v noci na úterý v příspěvku na sociální síti.
„Za vyšší podporou Smeru lze hledat i skutečnost, že disponuje více rozhodnutými voliči a zároveň má větší volební jádro než Hlas,“ uvádí výzkumníci v tiskové zprávě k modelu.
Politoložka a socioložka Soňa Szomolányi v rozhovoru popisuje stav slovenské politiky ve volebním roce. Varuje před návratem expremiéra Roberta Fica. „Chce přátelské vztahy s Ruskem,“ říká.
Předčasné volby čekají Slováky nejspíš až v září, stranické spektrum do nich jde ale tak roztříštěné jako snad nikdy předtím. Ve tamních reáliích hrají hlavní roli politici a jejich ega.
Slovensko je po čtvrtečním pádu vlády v patové situaci. Poslanci se nemůžou dohodnout na nové parlamentní většině, zároveň ale není dostatek hlasů na změnu ústavy, která by umožnila předčasné volby.
Slovenští poslanci se přou o lyžařské vleky. Před hlasováním o nových zákonech před nimi nečekaně přistál návrh na snížení daní pro sportovní střediska. Platit by měl pouze po dobu zimní sezony.
Slovensko se topí v táhlé politické krizi, kterou svou konfrontační náturou rozpoutal expremiér Matovič. Parlament je zablokovaný, vláda přišla o většinu, je ohrožen rozpočet. Budou předčasné volby?
Slovensko prochází na začátku nového školního roku politickou krizí. „Pocit trapnosti z vládnutí Matoviče trvá už dva a půl roku... Zničil představu o řízení státu,“ kritizuje sociolog Michal Vašečka.
Odchodem Sulíkovy strany z koalice by současná slovenská vláda mohla fungovat pouze jako menšinová. Je otázkou, jak dlouho by jí to vydrželo a jestli by časem Slovensku nehrozily předčasné volby.
Ministři za slovenskou stranu SaS ve středu podají demisi, oznámil šéf SaS Richard Sulík. Koalice nevyhověla žádosti SaS na odchod ministra financí z vlády.
Politik musí ctít pravidla demokracie, jinak by zavládla anarchie, anebo diktatura. Politici mají sloužit občanům, kteří je zvolili – na zájem Slovenska jako by předseda hnutí OĽANO už úplně zapomněl.
„Igor Matovič osobně je zodpovědný za množství nesprávných kroků, které jsme jako vláda udělali. Odmítáme být za takovéto počínání dál spoluzodpovědní,“ řekl předseda SaS Richard Sulík.
Nespokojenost s demokracií na Slovensku momentálně dosahuje 69 procent. Slovenský sociolog Michal Vašečka předvídá, že tato problematika se materializuje v příštích volbách.