„Považoval bych za správné, aby byli koncoví spotřebitelé informováni, jestli odebírají plyn od dodavatelů, kteří ruský plyn nakupují,“ sdělil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Premiér Petr Fiala (ODS) v minulých dnech poukazoval na to, že ceny elektřiny na trhu od dodavatelů postupně klesají, a nehrozí tak podle něho zdražování o desítky procent, jak někteří předpovídají.
Opozice vyčítali kabinetu třeba to, že nic nedělá s vysokými cenami energií. Vláda naopak vinila hnutí ANO za to, že za situaci může osm let jeho vládnutí.
„Pokud porovnáme nabídky v neregulované části, kterou mají zákazníci pro příští rok možnost získat od dodavatelů, tak v meziročním porovnání zákazníci nezaplatí víc,“ vysvětluje Stanislav Trávníček.
Česko nemá co nového nabídnout – infrastruktura je stále mizerná a trh práce vyčerpaný. Přechod na vzdělanostní ekonomiku, o které politici i ekonomové tak rádi hovořili, se vytratil do ztracena.
Prognóza INES pracuje se třemi scénáři. První z nich počítá s teplou zimou, jakou Evropa zažila v roce 2020, další naopak s chladnou podle roku 2010, poslední pak bere v úvahu normální teploty.
Transakci v minulých týdnech, kdy vláda o koupi firmy spravující klíčové plynárenské potrubí pro dovoz a tranzit plynu v Česku rozhodla, silně kritizoval deník Blesk, který vydává Křetinského CNC.
Na první pohled to vypadalo jako pohádka. Stát škrtne zlé dotace a český rozpočet se dostane do kondice. Nejvíc chtěla vláda škrtat v dotacích na energii.
Vláda ve středu rozhodla, že domácnosti a firmy budou od příštího roku opět platit poplatky za obnovitelné zdroje energie jako před loňským říjnem. Letos je plně hradil stát.
Ve hře je opět založení státního obchodníka s plynem, který by mohl pro Česko uzavřít kontrakty na zkapalněný zemní plyn. Českému rozhlasu to potvrdil ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (STAN).
V lodích byly asi dvě miliardy metrů krychlových plynu, což odpovídá zhruba 27 procentům loňské tuzemské spotřeby, uvedl ČEZ. Podle společnosti byl v dodávkách do terminálu vyloučen plyn z Ruska.
„Nic si nenamlouvejme, energetická krize zdaleka není vyřešena. Mohou přijít nové otřesy a my na to chceme být co nejlépe připraveni,“ nastínil ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (STAN).
„Naše hospodářství není flexibilní a odolné vůči negativním vnějším i vnitřním vlivům. Nedokáže se dostatečně zaměřit na oblasti, které by mu přinesly odpovídající přidanou hodnotu,” uvedl ministr.
Návrat apetytu více využívat zemní plyn je celkem jasný. Po loňských turbulencích kvůli krácení dodávek z Ruska se jeho cena díky bohatému zásobování Evropy LNG snížila na téměř předkrizovou úroveň.
Celkově saldo dovozu a vývozu plynu v Česku meziročně kleslo o 23 procent. I přesto jsou tuzemské zásobníky v současné době naplněny z 88 procent, což je více než v předchozích letech.
Přes rok měli úředníci ministerstva průmyslu svázané ruce a nemohli pokračovat v odebírání dotace 100 milionů. Tu v minulosti čerpala pekárna Zelená louka patřící pod Penam z Agrofertu.
„Jako ministr jsem do Sněmovny chodil z povinnosti. Teď jsem pokornější,“ popisuje místopředseda ANO a předseda stínové vlády Karel Havlíček. Pro iROZHLAS.cz mluvil i o tom, jaký je život v opozici.
„Jsou to předsudky, některým lidem se to nelíbí, bojí se hluku a dalšího. Ale ty zkušenosti z jiných zemí ukazují, že větrná energie má velký potenciál,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu.
Úřady dosud podle Síkely pracovaly jen s ceníkovými cenami, které podle Síkely platí méně než 2,5 procenta obyvatel. Proto podle něj Česko patřilo mezi nejdražší země v Evropě.
Takzvanou námitku podjatosti podalo na Síkelův úřad vedení Agrofertu loni 21. března. O téměř čtyři měsíce později pak přišla druhá námitka. Úředníci měli od té doby svázané ruce.
Ruský plyn Česko nahradilo dovozem plynu z Norska a zkapalněným plynem LNG z Nizozemska a Belgie. K omezení závislosti na Rusku pomohly i úspory ve spotřebě.
Podání odvolání k brněnskému Nejvyššímu správnímu soudu potvrdila serveru iROZHLAS.cz mluvčí Sylva Dostálová. Z justiční databáze vyplývá, že jde celkem o sedm případů.
Na jaře by proto Evropská komise měla předložit balík opatření na pomoc průmyslu. Členské státy ale nemají jasno v tom, jak by tato opatření měla vypadat.
Česko i celá Evropa podle premiéra Fialy zažehnaly hrozbu nedostatku plynu, což se už začíná projevovat na trhu. „Přesvědčili jsme trh, že zimu zvládneme, a proto klesají ceny energií,“ uvedl Fiala.