Prezident republiky Petr Pavel má výhrady vůči úpravě valorizace penzí a zpřísnění odchodu do předčasného důchodu. Přesto příslušnou novelu podepsal. Až vyjde ve sbírce zákonů, začne platit.
„Přibližně milion OSVČ odvádí výrazně méně než zaměstnanci. Na tom je potřeba pracovat,“ myslí si ekonom Filip Pertold, člen poradního týmu ministra práce a sociálních věcí.
„Taháme za záchrannou brzdu,“ uvedla senátní zpravodajka Miluše Horská z lidoveckého klubu. Opoziční poslanci mluvili o šetření na penzistech, nebo dokonce o jejich okrádání či ožebračování.
Na souboji o podobu penzijního systému se názorně ukazuje, že dlouhodobá dohoda mezi opozicí a koalicí je iluzí. Nejde pouze o střídání u moci, ale také o postoj jednotlivých stran.
Pomalejší růst důchodů je podle ministra práce a sociálních věcí jeden z nástrojů, který nám dává šanci, abychom měli na důstojné důchody dětí a vnoučat současných důchodců.
„Ministr financí na úsporách už intenzivně pracuje. Jediné, co vláda nechce, je to, aby se přes média řešilo, v jaké kapitole úspora bude,“ uvedl Skopeček.
Sněmovní většina už v úvodu kvůli očekávaným obstrukcím na návrh předsedy lidoveckého klubu Marka Výborného odhlasovala, že čtvrteční jednání bude moci trvat až do pátečního rána.
Systém by měl mít dvě základní dávky. Jedna by mířila na pomoc při hmotné nouzi a druhá by byla výrazně širší, byla by to tedy nějaká dávka sociální podpory, říká v rozhovoru sociolog Daniel Prokop.
Hnutí ANO kritizuje výrok předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského. Ten uvítal podpis prezidenta pod novelou valorizace důchodů. Zpochybňuje soudce nezaujatost Ústavního soudu?
O námitce ohledně Rychetského podjatosti bude rozhodovat plénum Ústavního soudu. Podání podle Seznam Zpráv naráží na jeho vyjádření pro Českou televizi a Deník N z konce března.
„Dovolávat se porušení pravidel zákonodárné procedury by se neměl ten, kdo zavdal příčinu k tomu, aby procedura probíhala tak nedůstojným způsobem,“ komentuje návrhy o snížení valorizací soudce Balík.
Jedním z pilířů návrhu je také porušení procedurálních práv parlamentní menšiny, uvedl předseda sněmovního ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO), podle kterého má podání 40 stran.
„Včera nám byl doručen návrh skupiny senátorů prostřednictvím datové schránky,“ uvedla mluvčí soudu. „V pátek nám byl osobně na podatelnu doručen návrh skupiny poslanců,“ dodala.
„Valorizace je nastavena v zákoně 15 let velice rozumně a citlivě a má chránit koupěschopnost seniorů,“ uvedla pro Radiožurnál předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová.
„Zásadní je, zda vláda začne aktivně likvidovat strukturální schodek, tedy rozdíl mezi pravidelnými příjmy a výdaji. Ten je větší než 200 miliard a nezmizí sám od sebe,“ upozorňuje Miroslav Kalousek.
Ačkoliv se zakládá na pravdivém základě, jako celek je obsah sdělení šířeného obrázku nepravdivý a manipulativní. Celý případ vysvětlujeme v dalším díle seriálu Ověřovna.
Ministr také řekl, že v zákoně nepočítá se zvyšováním důchodového věku. Hranice by měla zůstat na 65 letech. Roli pro nástup do penze by ale měla hrát délka života a doba práce a placení odvodů.
Podle bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové nebyly splněny podmínky pro vyhlášení legislativní nouze a vládní kabinet snížení valorizace penzí provedl nešťastně.
„Nechme to teď trochu uzrát. Bylo by určitě obrovskou chybou, kdyby teď v řádu týdnů chtěli s něčím přijít a silou něco prosazovat,“ poznamenal místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček.
„Chceme dosáhnout shody, aby potom tyto změny v důchodech měly co největší podporu. Aby byly dobré a udržitelné a neměnily se s každou vládou,“ říká ministr Jurečka
Podnět chystá opoziční hnutí ANO, jehož představitelé jsou přesvědčeni o zpětné platnosti zákona a nelíbí se jim způsob jeho parlamentního schvalování zkráceně ve stavu legislativní nouze.
Prezident Petr Pavel podepsal ve čtvrtek sporné omezení valorizace důchodů. Červnový růst penzí tak bude o víc než polovinu nižší než podle běžných zákonných pravidel.
Petr Pavel oznámil, že podepíše zákon o zpomalení valorizace důchodů. Na názor Patrika Nachera, poslance z ANO a člena rozpočtového výboru Sněmovny, se ptal Tomáš Pancíř.
Obě komory Parlamentu, které návrh přijaly, se většinově připojily k názoru, že je návrh ústavně přijatelný, podle Gerlocha je ale největší otázkou, zda bylo třeba vyhlašovat stav legislativní nouze.