Ve Skotsku sypou nevěstám do vlasů drobky. Ochutnejte shortbread, nejlepší sušenky

Shortbread je skvostem mezi čajovým pečivem. Nepotřebuje výbrus jako nalezený diamant, vyloupne se jako perla, už hotový, jiskřivý a zádumčivě chutný. Je opravdickou perlou mezi jemným pečivem a je ze Skotska. Věřím, že to nikoho nepřekvapilo, vždyť tradice skotských sladkovodních perel sahá až do doby starověkého Říma.

Gastroglosa Dagmar Heřtové Edinburgh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skotské perly byly zvláště ceněné pro svou jedinečnost a krásu, je zaznamenáno, že byly vyváženy do Říma jako luxusní předměty. Ovšem Římané měli velkou smůlu. Jedna perla jim unikla, protože ještě neexistovala. Vznikla až ve středověku a byl to právě shortbread.

Dagmar Heřtová

Foodblogerka a gastronomická žurnalistka, která pravidelně přispívá do tištěných a internetových periodik především informacemi o surovinách, jejich zpracování až po
recepty. Na webu Tastejourney píše o jídle, nových trendech a dělí se o gastronomické postřehy z cest. Vybrané gastroglosy vyšly v knižní podobě pod názvem Vidličkou po mapě

Královna Marie Stuartovna

Nechystám pro vás lekci z anglických a skotských dějin, ale královně se v tomto případě vyhnout nemohu. Pro osvěžení paměti si dovolím připomenout, že se skotskou královnou stala už šest dní po narození, po smrti svého otce, krále Jakuba V.

To byla opravdu rychlá kariéra, i když nakonec s tragickým koncem. Mezi tím se v patnácti letech vdala, stala se královnou Francie, v osmnácti ovdověla, rok poté odešla z Francie do Skotska, a že byla trochu nafoukaná, prohlásila se i královnou Anglie.

To se však nelíbilo rádcům právoplatné anglické královny Alžběty I. a Marie Stuartovna (1542–1587) byla ve svých 44 letech popravena. Pokud si kladete otázku, proč vám to vyprávím, tak jenom a jenom proto, abyste se seznámili s největší propagátorkou skotské sušenky shortbread.

Za Mariiny vlády se totiž sušenky staly velmi oblíbené mezi šlechtou a členy královského dvora. Královna se netajila svou slabostí k sušenkám „Petticoat Tails“, což je shortbread trojúhelníkového tvaru.

Velikonoční pomerančový mazanec z Francie

Číst článek

Význam slova „petticoat“ odkazuje na dámskou spodničku nebo sukni, které tvoří jejich obrys, tedy Petticoat. „Tails“ znamená mimo jiné ocasy, ohony či zadnice. Jenom to proboha nespojujte jako ocasy v sukni, to vůbec ne! Volně přeloženo jde o spodničkové cípy a sušenky se jim svým tvarem mají podobat.

Shortbread

Tradičně se křehké sušenky pečou ze tří základních složek, a to mouky, másla a cukru. Důležitý pro správný výsledek, tedy chuť a texturu, je poměr jednotlivých ingrediencí. Ve Skotsku se často přidávala i rýžová mouka nebo kukuřičný škrob. Moderní recepty se liší tím, že dávka cukru je složena půl na půl z moučkového a krupicového cukru s přidáním špetky soli.

Pokud jste v názvu křupavé pochoutky zachytili slovo „short“, tedy „krátký“, vězte, že nejde o žádnou náhodu. V období královny Marie se z křehkého pečiva vyvinula sladší, drobivější a „krátká“ sušenka. Tato „krátkost“ v názvu pochází z velkého množství tuku v těstě, díky kterému se s těstem lehce pracuje, hlavně však naznačuje výslednou křehkost.

Sušenka nebyla ve své době levnou záležitostí, vlastně byla luxusním výrobkem. Mohla za to vysoká cena másla a především cukru, což byl jeden z důvodů, proč se pekla především o Vánocích a na Nový rok, případně při zvláštních svátcích.

Na velikosti u klobásek záleží

Číst článek

V současné době jsou všude kolem nás ceny másla i cukru jako na houpačce, ale stále je to natolik málo, že si můžeme sušenky připravit, kdykoliv nastane příležitost, k čemuž stačí, že na ně dostaneme chuť.

Já jsem v poslední době zaměřená na klasickou francouzskou kuchyni, proto nemohu nevzpomenout, že pečivo sice vzniklo ve Skotsku, ale připravovalo se už ve 12. století a dnes ho známe díky tehdejší kulturní výměně v době Auldské aliance mezi Francií a Skotskem. Ta však nebyla jenom o sladkostech, ale především o válce proti Anglii, což je pro mne neodpustitelné, protože mám ráda obě strany.

Sladká sušenka se připravuje ve třech základních tvarech, prvním je vzpomínaná spodnička, tedy Petticoat Tails, druhým tvarem jsou vykrajované kulaté sušenky známé jako Shortbread Rounds, kolečka se nechají hladká. Posledním nejčastěji používaným tvarem jsou Shortbread Fingers, což je obdélníkový tvar, který se dobře namáčí do šálku s čajem, horkou čokoládou či kávou.

Vpich vidličky, který k shortbread patří, není jen tak na ozdobu, je to proto, aby mohla unikat pára při pečení a těsto se nevlnilo a nedělalo bubliny.

Drobky ve vlasech

Ze Skotska si odskočím k nám domů a rovnou na svatbu. Na Moravě je zvykem péct svatební koláčky, které slouží i jako zvací, jsou tedy pozvánkou na svatbu a roznášejí se dva až tři týdny před svatbou, na svatbě se jiným druhem obdarovávají blízcí.

Vafle jsou belgickým rodinným stříbrem

Číst článek

Zajímavým zvykem je i vytvoření špalíru, jímž prochází nevěsta a ženich, a hosté na ně házejí rýži, prý za účelem budoucí hojnosti a plodnosti. Společné zametání střepů z rozbitého bílého talíře je také velmi oblíbenou kratochvílí, střepy mají přinést štěstí a poukázat na společné řešení budoucích problémů.

To Skotové jsou z jiného těsta. Existuje zde totiž tradiční svatební zvyk, že se nevěsta posype rozmačkanými sušenkami. Tradice je to hodně stará a rituál symbolizuje také přání plodnosti a prosperity.

Jen mě napadlo, že musí být zajímavé mít při svatební noci na prostěradle křehké a křupavé drobky ze sušenek a mít jich plno i ve vlasech, navíc když jste před pár hodinami vyšla z drahého kadeřnického salónu. Ale za tu symboliku to jistě stojí! Vždyť je to jednou (párkrát) za život.

Konec teorie, jdeme na sušenky

Sušenky shortbread jsou ve Skotsku stále velmi populární, dokonce tvrdím, že jsou populární po celém světě. Za tím stojí především jejich jednoduchost, bohatá chuť a křehkost.

Můžete si s nimi chuťově pohrát, přidat kousky čokolády nebo je ochutit levandulí či nasekanou rozmarýnou. Můžete je ochutit vodou z pomerančových květů nebo kapkou vanilkového extraktu.

Jsem žabožroutka, vážně!

Číst článek

Těsto na shortbread je trochu odlišné od křehkého či sladkého těsta, jak ho známe my, naše těsta jsou daleko tužší a jako ingredience se do nich přidávají vajíčka. Těsto na shortbread je lehčí, nadýchanější a jemnější. Také neobsahuje žádné kypřící přísady.

Máslové sušenky Shortbread

Doba přípravy: 45 minut
Doba pečení: 20 minut

Ingredience:
225 g nesoleného másla pokojové teploty
110 g pískového cukru
225 g hladké mouky
110 g kukuřičného škrobu
špetka soli

Postup:
Do mísy kuchyňského robotu dejte máslo a cukr a vyšlehejte do krémové textury. Pomalu postupně přidávejte mouku se špetkou soli a škrob a míchejte, dokud nebudete mít suroviny všechny spojené v hladké těsto.

Poté těsto na lehce pomoučněné ploše rychle zpracujte v měkké těsto. Vezměte dva papíry na pečení, lehce je posypte moukou a mezi ně položte těsto, vyválejte je do tloušťky jednoho centimetru. Nyní můžete zvolit, jaké chcete mít sušenky.

Sushi je Nobu a Nobu je sushi

Číst článek

Mohou to být shortbread fingers (obdélníkový tvar), nebo vykrajované kulaté tvary (kolečka) anebo trojúhelníkové kousky (petticoat tail shortbread). Ostrým nožem nebo rádýlkem je vykrájejte a přendejte na papírem na pečení vyložený plech.

Těsto, které zbyde, dále zpracujte, vyválejte a vytvořte další sušenky. Všechny kousky propíchejte vidličkou a plechy dejte do lednice odpočinout 30 minut. Mezitím zahřejte troubu na 170 °C. Pečte po odpočinku v lednici dvacet minut nebo dokud nejsou hrany sušenek do zlatova.

Vyndejte z trouby, nechte jen asi pět minut odpočinout a poté přendejte na kovovou síťku, pocukrujte pískovým nebo krupicovým cukrem a nechte úplně vychladnout. Můžete ozdobit šlehačkou a ovocem. Uchovávejte v uzavřené krabičce, vydrží čtyři až šest dní. Zaručuji, že nevydrží, zmizí během chvilky.

Dagmar Heřtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme