Česko ohrožuje vztahy se Slovenskem kvůli podpoře války, reaguje Fico na zrušení společného jednání vlád

Česko-slovenské mezivládní konzultace se v příštích týdnech či měsících neuskuteční, český kabinet to nepovažuje za vhodné. Na středeční tiskové konferenci po jednání vlády to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Česko a Slovensko podle něj mají řadu společných témat, která je namístě rozvíjet. Podle slovenského premiéra Roberta Fica se česká vládní garnitura rozhodla ohrozit vztahy jen proto, že má zájem podporovat válku na Ukrajině.

Aktualizováno Bratislava/Praha (Aktualizováno: 22:17 6. 3. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Fico

Česká vláda ohrožuje vztahy se Slovenskem kvůli podpoře války, řekl Robert Fico | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Česko a Slovensko se v zahraniční politice liší zejména v postoji k válce na Ukrajině. Zatímco Česká republika napadenou zemi podporuje i vojensky, Slovensko poskytovat materiál z armádních zásob nehodlá. Podle Fialova vyjádření z minulého týdne se země liší i v názorech na příčiny ruské agrese.

‚Tvrdit, že Západ nemá zájem na míru, není správné.‘ Fica šokoval výrok britského velvyslance na Slovensku

Číst článek

„Jsme přesvědčeni, že dnes v této chvíli není potřeba uskutečnit společné zasedání obou vlád. Informovali jsme slovenskou stranu o tomto našem rozhodnutí a o úmyslu setkání odložit,“ uvedl Fiala. Spolupráce mezi zeměmi podle něj musí být zaměřena na konkrétní projekty.

„Vztahy jsou mnohostranné, je spousta společných témat, míníme je rozvíjet a věnovat se tomu. Ale není možné zastírat, že existují výrazné rozdíly v názorech na některá klíčová zahraničněpolitická témata,“ poznamenal premiér.

Česká vláda považuje za problematické například setkání slovenského ministra zahraničí Juraje Blanára s ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Šéfové diplomacií se sešli minulý týden na regionálním fóru v Turecku, s Lavrovem se setkal také maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Slovensko je podle Fialy Česku nejbližší země a vláda chce pokračovat v nadstandardních vztazích. V nynější situaci a v době, kdy bude na Slovensku kampaň před prezidentskými volbami, podle něj ale „mimořádný, nadstandardní krok, jako je společné jednání vlád“ není namístě.

‚Půjčky vzájemné důvěry‘

„Vážený pane předsedo české vlády, pane Fialo, vztahy mezi našimi občany, Čechy a Slováky, jsou jedinečné, historicky osvědčené, jsou půjčkami vzájemné důvěry. Jsou plné přátelství, příbuzenských vztahů a porozuměni. Slovenská vláda nebude nikdy vystavovat takovéto hluboké slovensko-české vztahy žádnému ohrožení,“ napsal Fico v prohlášení, které poskytl úřad slovenské vlády.

Podle Fica krok Prahy neovlivní „suverénní slovenskou zahraniční politiku“. Dodal, že česká vláda je na Slovensku kdykoliv vítaná a že Bratislava nebude vzájemné politické vztahy zatěžovat rozdílnými pohledy na svět, které nemají nic společného se slovensko-českým spolužitím.

Po nástupu Ficovy vlády do úřadu loni v říjnu se Slovensko a Česko v zahraniční politice liší hlavně v názoru na válku na Ukrajině, která se již déle než dva roky brání ruské vojenské invazi.

Ficova vláda zastavila vojenskou pomoc Kyjevu ze státních zásob, Fico opakovaně kritizoval západní země kvůli jejich postoji ke konfliktu na Ukrajině a Evropskou unii za to, že nepředstavila mírový plán.

Slovenský ministr životního prostředí Tomáš Taraba uvedl, že ve společných jednáních vlád nevidí žádný smysl.

„Po právní stránce jednání vlád nemá žádnou právní legitimitu a je to spíše debatní kroužek, který má ukázat privilegovanou blízkost. Samozřejmě že čím budeme dál od rozdělení společného státu, tak ta privilegovanost bude vyprchávat a nahradí ji normální vztah,“ uvedl Taraba, kterého do vlády navrhla nacionalistická Slovenská národní strana.

‚Nejhorší moment od rozpadu‘

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová bude nadále usilovat o upevnění vztahů mezi Českem a Slovenskem, napsal její mluvčí Martin Strižinec. „Když hodnotově oslabíme zahraniční politiku, můžeme ztrácet přátele. Je mi líto, že se to děje. Ze své pozice se nadále budu snažit naše vztahy upevňovat,“ uvedla Čaputová.

‚Pokus o nastolení autokratického režimu.‘ Čekají Slovensko pod Ficem černé měsíce?

Číst článek

Předseda nejsilnějšího slovenského opozičního hnutí Progresivní Slovensko Michal Šimečka označil rozhodnutí české vlády za asi nejhorší moment od vzniku samostatné České republiky a Slovenska.

„Kvůli krokům, které Fico spolu s ministrem Blanárem udělali, se česká vláda rozhodla zrušit společná jednání s naší vládou. Je to obrovská ostuda a poškození vzájemných vztahů,“ napsal v prohlášení Šimečka. Podle exministra zahraničí a prezidentského kandidáta Ivana Korčoka plnou odpovědnost za zhoršení vztahů s Českem nese slovenská strana.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) rozhodnutí přerušit mezivládní konzultace podpořil. „Naši partneři doslova na druhé straně zeměkoule, na druhém konci světa rozumí tomu, že bezpečnost Evropy ovlivňuje bezpečnost celého světa. Proto mě mrzí, že kolegové na Slovensku to nevidí úplně stejně,“ řekl na tiskové konferenci.

Fico pro voliče vytváří virtuální realitu, v Bruselu je ale ticho a smířlivý, shrnuje novinářka Balogová

Číst článek

O ruské agresi na Ukrajině hovořil při cestě po Indii, Austrálii a Japonsku minulý týden. Pokračovat podle Lipavského mají meziresortní jednání v bilaterálních agendách.

„Myslím, že přátelé k sobě mají být upřímní a mají si umět sdělit i nepříjemné věci. Pokud se Slovensko snaží o diplomacii na obě strany, tak zkušenost velí tak, že většinou zůstanete na jedné straně,“ dodal šéf české diplomacie.

Oznámil ale zároveň, že se 21. března uskuteční jednání ministrů zahraničí zemí Visegrádské skupiny, kam dále patří Polsko a Maďarsko. Premiéři těchto států v Praze jednali minulý týden.

Razantní signál

Podle Pavlíny Janebové z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) je přerušení mezivládních konzultací poměrně razantní signál zhoršení bilaterálních vztahů mezi Českem a Slovenskem.

Setkání ministra s Lavrovem? ‚Děláme suverénní zahraniční politiku,‘ hájí Fico vstřícnost k Rusku

Číst článek

„V kontextu nedávného jednání premiérů zemí Visegrádské skupiny v Praze je to poměrně překvapivý krok. Nicméně setkání Juraje Blanára se Sergejem Lavrovem se uskutečnilo až po jednání V4,“ řekla Janebová. Další eskalaci a zhoršení vzájemné spolupráce ale nečeká. „Slovákům na bilaterálních vztazích s Českem poměrně dost záleží,“ dodala.

Fiala se se slovenským premiérem Robertem Ficem původně loni v listopadu domluvil na pokračování tradice společných jednání vlád, mělo se uskutečnit v Česku na jaře letošního roku.

Dosud poslední mezivládní konzultace se uskutečnily loni v dubnu v Trenčíně, slovenský kabinet tehdy vedl Eduard Heger. První společná jednání byla v roce 2012 v Uherském Hradišti a v Trenčíně.

Česká vláda také pravidelně jedná s polským kabinetem, naposledy v červenci 2023 v Katovicích. Mezivládní konzultace se dříve konaly také s Izraelem, v plánu byly též loni, po říjnovém teroristickém útoku hnutí Hamás se ale zrušily.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme