„Je škoda, že se vládě někdy nedaří věci lépe komunikovat. Na první pohled to tak nevypadá, ale vláda objektivně není v jednoduché situaci,“ popisuje Pavlův expert na domácí politiku.
Tuzemské ministerstvo financí je podle Dvořáka příliš optimistické, když očekává už příští rok růst kolem dvou procent. Analýzy Oxford Economics předpovídají růst HDP za rok 2024 jen 0,8 procenta.
„Dali jsme najevo, že se chceme dohodnout, ale oni se nechtějí dohodnout skoro na ničem,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
„Pokud v obci nemáte nic, nemáte ani důvod tam setrvávat," vysvětlila pro Radiožurnál předsedkyně místních samospráv Eliška Olšákoová. Obcím by podle ní měl zůstat podíl z hazardu.
Zdražení regulované složky více dopadne na některé podniky. Problém mají hlavně firmy s vysokou spotřebou energií, jako jsou železárny, cementárny, sklárny a další.
Balíček například zavádí dvě sazby DPH, a to 12 a 21 procent. Nyní platí tři sazby DPH ve výši 21, 15 a 10 procent. V nižší sazbě budou hlavně potraviny, do vyšší se přesunou některé služby.
Na podpis konsolidačního balíčku má prezident Pavel 15 dní od 8. listopadu, kdy normu schválil Senát. Pokud se Pavel nerozhodne pro veto, ANO se téměř jistě obrátí na Ústavní soud, tvrdí Schillerová.
Vystrčilovi vadí třeba nulová sazba na tiché víno, které považuje za alkohol jako každý jiný. „Vína jsou z větší části z dovozu a nerozumím tomu, proč zvýhodňovat někoho, kdo sem dováží víno,“ říká.
Soubor hlavně daňových změn nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. Pokud by chtěl balíček vetovat, má na to lhůtu 15 dní. Prezident už dříve vládní snahu o konsolidaci veřejných financí uvítal.
Balíček také nepřináší žádné strukturální opatření na změny systému. A příští vláda je opět zruší, říká v podcastu Chyba systému ekonom Tomáš Sedláček.
Senátní hospodářský výbor vládní konsolidační balíček nedoporučuje. Výbor pro veřejnou správu zase doporučil jeho úpravy. Senát o Balíčku, který mění 65 zákonů, rozhodne příští týden.
„V tom prvním čtení vláda neudělala vůbec nic, jen si vyslechla naše argumenty a pan ministr Stanjura řekl, že to je pro něj potvrzením, že jde správnou cestou. Vysmál se nám,“ říká Havlíček.
„To, že se daných 2500 korun přidá jedině učitelům, jak říká pan ministr, je nyní v podstatě fikce," říká předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík.
Z vyjádření předsedů nejsilnějších senátorských klubů vyplývá, že vládní konsolidační balíček má šanci na schválení. Jen členové klubů TOP 09, ODS a KDU-ČSL mají dost hlasů na to, aby ho podpořili.
Na vyšší mzdy dosáhnou především zaměstnanci působící ve zpracovatelském průmyslu, uvedla Hospodářská komora. Mzdy by se nejčastěji měly zvednout o pět až deset procent.
„Problém je, že víme, jaká jsou řešení, ale neděláme je, protože je typicky nějaká zájmová skupina blokuje, nebo je politici sami nechápou a nevidí problémy, které experti popisují,“ říká Dušek.
Do nižší sazby DPH se mají od ledna přesunout také například léky nebo tištěné noviny. Vůbec žádná daň z přidané hodnoty se nebude připočítávat u knih. Ani tam ale není jisté, že ceny klesnou.
Rodiny čeká opět úhrada poplatků za obnovitelné zdroje energie a vláda s pomocí kvůli vysokým cenám energií letos nepočítá. Pomoci by ale domácnostem naopak mohlo snížení daní na vybrané potraviny.
Vládní úsporný balíček zavádí pro zaměstnance odvod na nemocenské pojištění. Mění odvody živnostníkům. Nově má navíc vzniknout i limit pro lidi, kteří mají uzavřených více dohod o provedení práce.
Dosud byly v Česku tři sazby DPH – 21 procent, 15 a 10. Od ledna zůstane ta základní, jednadvacetiprocentní sazba. Dvě snížené se sloučí do jedné, která bude nově 12 procent. Čeho se změny dotknou?
Poslanecká sněmovna schválila vládní konsolidační balíček, který upraví desítky zákonů. Nejvíce ovlivní lidi s nižšími příjmy, tvrdí ekonomická analytička Českého rozhlasu Jana Klímová.
Petr Fiala se chválí za to, jak razantně se zvedly výdaje na obranu a rozjely nákupy včetně amerických supersoniků F-35. Avšak přesně to Babiš tepe coby nezodpovědnou investici.